شماره هاي اتي                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- ، a_khalili@iaunour.ac.ir
چکیده:   (258 مشاهده)
رابطه متقابل انسان و محیط را میتوان بعنوان بسترساز ظهور مکان رخدادهای اجتماعی تلقی نمود. منظرفرهنگی، بعنوان برآیند طبیعت، فرهنگ و تاریخ در گذر زمان، در بردارنده ارزشهای فرهنگی-طبیعی است که حاصل تعامل میان انسان و طبیعت در طول تاریخ است. از این روی،گسست رابطه انسان و محیط را میتوان ناشی از عدم توجه کافی به منظرفرهنگی بعنوان عامل شکل دهنده ارتباط ادراکی دانست.
هدف کاربردی این مطالعه شناسایی معیارهای شکل دهنده منظرفرهنگی مورد مطالعه و تبیین چارچوبی برای بازتعریف و معاصرسازی منظرفرهنگی شناسایی شده برای هویت بخشی به فضای شهری و ارتقاء کیفیت درک انسان از ابعاد ذهنی و عینی شهر.
پژوهش حاضر با پارادایم تفسیرگرایی،دارای ماهیت نظری-کاربردی بوده که با رویکرد کیفی و راهبردهای ترکیبی شامل مطالعه موردی و مطالعات تاریخی تطبیقی طراحی گردیده است. راهبرد نمونه گیری در داده های میدانی غیر تصادفی هدفدار بوده است. روش گردآوری داده ها در این مطالعه بصورت میدانی( شامل مصاحبه با 13 نفر از متخصصان بر اساس اصل اشباع) و کتابخانه ای بوده است. یافته های حاصل از این فرآیند به انضمام تحلیل محتوای مستندات راهبرد مطالعه تاریخی-تطبیقی منتج به استخراج یافته های مطالعه گردید.
طراحی فضای شهری براساس منظرفرهنگی، با ایجاد تجربه ای جدید از منظرشهری، در نقش یک محرک، کنشهای اجتماعی را به همراه دارد. بدین معنی که زندگی اجتماعی در شهرها و در هم تنیدگی ذهنی مردم با شهر، متاثر از مناظر فرهنگی بکار گرفته شده در مکانهای شهری بوده که منجر به ارتقاء احساس تعلق و مانایی این حس در فرآیند تغییر نسل ها خواهد شد. از سوی دیگر پرداختن به کیفیات فیزیکی اثرگذار در محیط مانند مقیاس، فاصله، زمان و شرایط ادراک در ایجاد ارتباط مخاطب با محیط بسیار موثر است. به بیان دیگر، بهره گیری از این معیارها باعث ارتقاء روح مکان و تجلی زیبایی تمامی فرآیندهای موجود در یک دوره زمانی با کیفیتی خاص خواهد شد. زیرا در هم تنیدگی ذهنی شهروندان زمانی شکل خواهد گرفت که احساس تعلق به شهر، در جای جای آن وجود داشته باشد، بگونه ای که مردم با این حس در فضای شهری حضور یابند و خود را شهروندی فعال در ساخت و حیات آن شهر بدانند.
 
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: معماري و شهرسازي

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی مرمت و معماری ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Maremat & Me'mari-e Iran

Designed & Developed by : Yektaweb