سال 12، شماره 32 - ( زمستان 1401 )                   جلد 12 شماره 32 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Karamati S, Azimi M. Investigating the components of student satisfaction with campus public spaces: A case study of the Art University of Isfahan's Faculty of Architecture and Urban Planning. mmi 2022; 12 (32)
URL: http://mmi.aui.ac.ir/article-1-1285-fa.html
کرامتی صدف، عظیمی مریم. تبیین مؤلفه‌های رضایتمندی دانشجویان از فضاهای عمومی دانشگاه (نمونه مورد مطالعه: دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه هنر اصفهان). نشريه علمي مرمت و معماري ايران. 1401; 12 (32)

URL: http://mmi.aui.ac.ir/article-1-1285-fa.html


1- دانشگاه هنر اصفهان ، s.karamati@aui.ac.ir
2- دانشگاه هنر اصفهان
چکیده:   (889 مشاهده)
در دهه‌های اخیر، با توجه به تغییرات در شیوه‌های یادگیری و پیشرفت فنّاوری نقش فضاهای عمومی در دانشگاه‌ها اهمیت بیشتری یافته است. لذا تفکر دوباره درباره معماری این فضاها با مطالعه نیازها و تجربیات دانشجویان ضروری به نظر می‌رسد. با چنین برداشتی، مقاله حاضر، با هدف افزایش رضایتمندی دانشجویان، ترجیحات و نیازهای دانشجویان در استفاده از فضاهای عمومی دانشگاه را مورد مطالعه قرار داد. با استفاده از یک مطالعه میدانی در دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه هنر اصفهان، داده‌ها از طریق یک نظرسنجی کیفی و با استفاده از نصب پوستر در چهار فضای عمومی دانشکده جمع‌آوری شدند. این شیوه‌ به دانشجویان امکان داد تا نظرات، ترجیحات و ایده‌های خود را مطرح کنند. پوسترها به مدت 6 روز در موقعیت‌های تعیین شده قرار گرفتند و در نهایت 248 نظر در مورد فضاها جمع‌آوری شد. تحلیل داده‌ها به شیوه کیفی و با کدگذاری به روش تحلیل مقایسه‌ای مداوم انجام شد. نتایج به‌دست‌آمده نشان داد که مؤلفه‌های رضایتمندی دانشجویان از فضاهای عمومی دانشکده بر مبنای دو ویژگی اصلی مکان قابل بررسی هستند: کالبد و فعالیت. علاوه بر این، یک جنبه کارکردی در کتابخانه مورد تأکید است که اشاره به ساعات دسترسی دانشجویان به کتابخانه دارد. بر مبنای نتایج حاصل از کدگذاری‌ دیدگاه‌های دانشجویان، جنبه کالبدی فضا نشان‌دهنده نیاز آن‌ها به طراحی مناسب منظر و مبلمان، آسایش محیطی و فضاهای پشتیبان در فضاهای عمومی دانشگاه است. نتایج بررسی جنبه‌ فعالیتی فضا نیز نشان داد که دانشجویان قابلیت محیط برای انجام طیفی از فعالیت‌های فردی و جمعی را ارزشمند می‌دانند. این فعالیت‌ها شامل خلوت، تعامل، درگیری تحصیلی، تفریح و ترمیم و مطالعه فردی و گروهی در فضاهای عمومی دانشگاه هستند. تجزیه و تحلیل‌ها همچنین نشان از آن دارد که اهمیت این فعالیت‌ها در چهار مکان مورد بررسی برای دانشجویان متفاوت است.
شماره‌ی مقاله: 4
واژه‌های کلیدی: رضایتمندی، دانشگاه، فضای عمومی.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: معماري و شهرسازي

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی مرمت و معماری ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Journal of Conservation and Architecture in Iran

Designed & Developed by : Yektaweb