پیام خود را بنویسید
شماره هاي اتي                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، m_hadadian@yahoo.com
2- دانشگاه آزاد اسلامی
3- دانشگا ه هنرهای زیبای درسدن-آلمان
4- دانشگاه ییل
چکیده:   (711 مشاهده)
مشخصات فنی همچون مواد و مصالح مورد استفاده در ساخت ویترین‌های نمایش و ابعاد و اندازه‌ی آنها ضمن آنکه اهمیت زیادی به لحاظ کیفیت نمایش و معرفی آثار و همچنین جذب مخاطب دارد، می‌توانند کیفیت هوای داخل ویترین و شرایط حفاظت و نگهداری آثار موجود در آنها را نیز تحت تاثیر قرار دهند. در این مقاله با انجام تحقیقات لازم روی تعدادی ویترین نمایش آثار با مشخصات فنی مختلف کیفیت هوای درون آنها به لحاظ ترکیب شیمیایی و پتانسیل خورندگی مورد مقایسه قرار گرفته‌اند.
طی طرح تحقیقاتی مربوطه ضمن بررسی مواد و مصالح بکار رفته در ویترین‌ها، سرعت تبادل هوا با روش ردیابی گاز دی‌اکسید کربن، غلظت گازهای آلاینده‌ی داخلی و خارجی (گازهای ناشی از مواد و مصالح ویترین) با نمونه‌گیری غیر فعال، با استفاده از تیوب‌های پالمس و آنالیز نمونه‌ها با روش‌های کروماتوگرافی IC، HPLC و اسپکتروفتومتری ماوراء بنفش انجام شد. همچنین پتانسیل خورندگی فضای داخل ویترین‌ها با بررسی کوپن‌های فلزی مس، نقره و سرب مورد ارزیابی قرارگرفت.  
نتایج مطالعات نشان می‌دهد که استفاده از برخی مواد مصنوعی یا طبیعی در ساخت ویترین‌های نمایش حتی با انتشار کم گازهای اسیدی اسید استیک و اسید فرمیک، و فرمالدیید هم می‌تواند در ویترین‌های کاملاً بسته با سرعت تبادل هوای پایین در طول زمان موجب افزایش غلظت آلاینده‌ها و آسیب به آثار شود. از سوی دیگر ابعاد ویترین نیز ارتباط عکس با غلظت آلاینده‌های گازی دارد. به این ترتیب که در شرایط مشابه، ویترین‌های با ابعاد بزرگ‌تر غلظت کم‌تری از آلاینده‌ها را نشان می‌دهند. لذا انتخاب مواد، سرعت تبادل هوای مناسب ویترین و همچنین شرایط ریزاقلیم مجموعاً با هم نقش مهمی در کیفیت شرایط محیطی داخل ویترین دارند که به تبع آن کیفیت حفاظت و نگهداری‌ از آثار به نمایش درآمده را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. 
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مرمت

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه علمی مرمت و معماری ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Maremat & Me'mari-e Iran

Designed & Developed by : Yektaweb