دوره 1، شماره 14 - ( پاييز و زمستان 1396 )                   جلد 1 شماره 14 صفحات 127-138 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- ، mahkamehlavafi@gmail.com
چکیده:   (388 مشاهده)
چکیده
تاکنون محققان بسیاری سعی در خوانش ایده طرح مجموعه میدان و دولت­خانه اصفهان در عصر صفوی داشته­اند. افزوده­های شاه­عباس به منظر شهری اصفهان، طی دوره­ای از سال 999 تا 1038 ه.ق. ادامه داشته­است. برخی از محققین معتقدند احداث این مجموعه با طرحی از پیش تعیین­شده صورت گرفته­است و این در حالی است که برای رسیدن به دیدگاهی جامع راجع به ایده توسعه و طرح میدان، بایست سه موضوع را به صورت تطبیقی و همزمان بررسی­کرد؛ متون تاریخی درجه اول که همزمان با احداث مجموعه به­ نگارش درآمده­اند، تطبیق آنها با کاوشهای باستان­شناختی و نهایتا تطبیق آن با تحولات سیاسی–اجتماعی کشور در این دوره.
هدف پژوهش، فهم روند دقیق ایده­پردازی و سیاستهای مداخله و نوسازی در رویارویی با بافت کهن شهری می­باشد که نیازمند بررسی این سه حوزه به­صورت تطبیقی است. لذا ماهیت این پژوهش کیفی و تاریخی و با روش تحلیلی-توصیفی و سپس تطبیقی صورت گرفته­است.
 این بررسی تطبیقی سبب­گردید تا دریابیم ایده طرح مجموعه، بصورت تدریجی و نه به یکباره شکل­گرفته­است. این ایده در سه مرحله جداگانه و در هر مرحله متاثر از بستر سیاسی و اجتماعی بوده­است. «مرحله اول» طرح اولیه میدان قبل از انتقال پایتخت به اصفهان، با «کارکرد تفرجگاهی و نمایش­های سیاسی» و همزمان با ماهیت متزلزل اوضاع سیاسی است. در این مرحله شاه تصمیم به توسعه و نوسازی­هایی در میدان کهن شهر را داشته، ولی پس از انتقال پایتخت به اصفهان به­علل ناکامی­­ در پروژه­های مرمت و توسعه میدان کهنه، «مرحله دوم» یعنی ایده «توسعه میدان نو با ماهیت تجاری» و همزمان توسعه شهر توسط خیابان چهارباغ مدنظرقرارمی­گیرد. پس از مدتی در­راستای سیاست تبدیل اصفهان به پایتخت شکوهمند صفوی، همزمان با برتری اقتدار سیاسی، ایده «مرحله سوم» ؛ «شکوهمندسازی میدان» از طریق پروژه­های عظیم و همچنین احداث محلات جدید شهری با پرداخت وام­های بدون بهره مدنظر قرار­می­گیرد. این یافته­ها، منجر به تبیین نظریه «تغییر تدریجی از یک مرکز محلی تا پایتختی حکومتی» در رابطه با اصفهان صفوی گردید.
 
متن کامل [PDF 1375 kb]   (169 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: معماري و شهرسازي